The Influence of Environmental Conditions in Arctic Regions.

entry image

Miško kaina už hektarą 2023

Miškas – ne tik materialus turtas, tačiau būtent jo išlaikymo kaštai bei galimybė uždirbti pardavus, dažnai yra vienas dažniausiai minimų aspektų. Kad ir kaip gera turėti yra nuosavą mišką, visgi, jeigu jis nepadeda Jums uždirbti daugiau nei kainuoja jo išlaikymas, natūralu, kad tokiu atveju miško turėjimas dažnam yra per brangus. Tiesa, nusprendus parduoti, svarbu, kad būtų sekama, kokia tuo metu yra miško kaina už hektarą, kadangi visi tikisi uždirbti kuo daugiau ir tai yra suprantama.

 

Dėl įvairių pasaulyje vykstančių įvykių, 2022 metai pasižymėjo itin didele infliacija ir nestabilumu. Šiais metais augo ir miško kaina, ir daugelis kitų žaliavų kainų. 2023 metais bent jau techniškai prognozuojama recesija, tad tikėtina daugelis kainų rinkose gali arba kristi dar stipriau, arba bent jau likti tose pačiose vietose. O kokios miško kainos prognozuojamos 2023 metais? 

Miško kaina už hektarą 2023-ais metais gali mažėti

Kiekvienais metais miško kaina kinta. Tai yra natūralu. Juk keičiasi ekonominė situacija, kuri daro įtaką pramonei, lygiai taip pat ir žaliavoms, kurios reikalingos tam tikro produkto gamybai. 2022-ais metais sparčiai pakilus elektros kainoms daugelis pramonės sektorių kiek pristabdė gamybas, kadangi galutinio gaminio kaina, kuri dažniausiai taip pat yra svyruojanti, tapo kur kas didesnė nei klientas norėtų pirkti. Dėl to medienos įsigijimas dideliais kaštais netapo toks reikalingas. Kadangi būtent verslui daugiausiai ir buvo teikiama mediena – sustojus jos pirkimui, natūralu, kad galiausiai krito ir miškų kaina.

 

Vidutinė žaliavinės medienos pardavimo kaina 2023 m. I pusmečio aukcione, lyginant su 2022 m. II pusmečio aukciono kaina sumažėjo apie 10 procentų. Prognozuojama, kad kaina gali kristi dar labiau, kadangi neaiški situacija ekonomikoje daugeliui verslininkų kelia klausimą, ką daryti. Dažnas sutinka laukti, kadangi medienos resursų yra daug, o kainos vis tiek nekils taip greitai, kad verslas negebėtų prisitaikyti. 

 

Miško kainos sudedamieji komponentai

Žinoma, miško kainą nusako ne tik išoriniai veiksniai, kurie lemia ne tik žaliųjų kampelių, tačiau taip pat ir bet kokių žaliavų kainas. Brandesni miškai, kurie yra geresnės kokybės, natūralu, kad kainuoja brangiau nei tie, kurie yra nauji arba nuskurdę. Nors kalbame labai abstrakčiai, tačiau būtent miško kokybė ir lemia jų kainą.

 

Taip pat miško kainą lemia ir jo esama fizinė lokacija. Kuo sunkiau miškas yra pasiekiamas, tuo jo kaina labiau krenta. Taip pat ją sudaro ir miško sudėtis, kuri gali būti labai įvairi. Lietuvoje dažniausiai dominuoja mišrūs miškai, tačiau galima rasti ir tikrų ąžuolynų bei ištisų spygliuočių miškų. Sudėtis labai ženkliai lemia kainą ir dėl to ji gali daugiau arba mažiau keistis priklausomai nuo ekonominių rodiklių. Ne ką mažiau svarbus aspektas yra ir miško branda. Tie, kurie yra jauni ir kuriems dar reikia skirti daug laiko, kol jie taps naudingi, žinoma, kad kainuoja pigiau nei brandūs, kurie gali būti kertami iškart, kai tik bus įsigyti. Būtina žinoti, kad dar yra miškų kirtimo dažnumo ribojimas, kuris taip pat gali mažinti miško vertę.

 

Ar verta parduoti mišką 2023-ais metais?

Miško kainos už hektarą nuolat keičiasi. Kiekvienas, kuris jį turi ir vis seka tendencijas, kadangi nori parduoti, turėtų suprasti, kad 2023-ieji yra geras laikas. Tiesiog dėl ateities šiuo metu daug abejonių, tad negalite būti tikras, ar miško kaina nekris per pusę ir dar daugiau. Juolab, kad 2023 m. prognozuojamas itin stiprus ekonominis sulėtėjimas. Įvertinus, kaip brangiai kainuoja miško išlaikymas – parduoti 2023-ais metais tikrai gali apsimokėti.